A bérgyilkosokról (kis ismertetõ cikk)
Mindannyian láthattunk már filmekben bérgyilkos karaktereket különbözõ megjelenési formában: valahol egyszerû, hétköznapi megjelenésben, máshol egy talpig fekete öltözetbe bújt esetleg álarcot viselõ remek fizikumú karakter tárult elénk...
Kitérõnek szántam, egy kis ismertetõnek ezt a témát. Néhány film inspirálta, aminek következtében úgy határoztam, utánanézek annak, mi igaz konkrétan abból, amit a filmalkotók a szemünk elé tárnak, egyébként sem foglalkoztam még ilyesmivel, úgyhogy egy kis különlegeségnek szántam, úgysem találunk túlzottan bõséges információkat ezt érintõlegesen. Kevés dolgot találtam, úgyhogy kicsit utánaolvastam, és egy kis rövid cikket alkottam.
De kik is ezek a titokzatos karakterek, milyenek és mennyire egyezik a valósággal az, amit átadnak róluk nekünk?
,,... a vétkes emberölés emberölés, ha a halált okozó cselekmény halált okozó szándékkal történik..." (IPC 300.)
Egy bérgyilkosnak alapvetõen három szabály áll rendelkezésére:
1. Nem feddheti fel senkinek az ügyfelet, sem annak kilétét (ügyfél az, aki felbérelte)
2. Nem hagyhat életben szamtanút
3. Életben kell maradnia (életben kell maradnia, vagyis nem vallhat kudarcot munkája során, nem gyõzhetik le, nem feddhetik fel kilétét)
A bérgyilkosság a gyilkosság egyik alapvetõ formája, amiben az egyik fél felbérel egy másik felet, hogy megöljön egy, vagy több célszemélyt. Azzal az elõnnyel jár, hogy a bérlõ félnek nem kell közvetlen végrehajtania azt a munkát, ennélfogva a bûnöldözõ szerveknek nehezebb összekapcsolni a gyilkossággal õket. Vannak, akik sorozatgyilkosnak is nevezik õket, de a bérgyilkos és sorozatgyilkos két külön forma, ám mindkettõ ugyanazt végzi. Számukra áldozataik nem spontán választottak, hanem meghatározottak.
Ausztriában 1989 és 2002 között számolták az egyik legtöbb ilyen esetet, aminek bérezése 5000 és 30.000 dollár között változott, késõbbi beszámolók alapján Albániában 5000 és 150.000 euró között. Kutatások szerint számos esetben hátrányos helyzetbõl való kikerülés vezérelte õket, kevés esetben voltak profik. Minden indittatástól függetlenül súlyos bûnrõl van szó. Sok pszichológus és kriminológus szerint egy bérgyilkos nagy valószinûséggel képes elsajátitani, hogy személytelennek tekintse áldozatát, tehát egyszerûen csak célpontnak, vagy egy számnak tekinti. 2015-ben a Birmingham Egyetem számos bérgyilkossággal összefüggõ esetet vizsgált meg és elemzett pszichológiai szempontból. David Wilson és Mohammed Rahman professzorok irtak a hires angol bérgyilkosról, Jimmy Moody-ról, aki 1960-1980 között tevékenykedett és példája lett a tökéletes bérgyilkosnak, hiszen képes volt elszemélyteleniteni áldozatait teljes egészében: ,,Moody az áldozatait célpontként fogalmazta meg, a munka elvégzését normális üzleti tevékenységnek nevezte meg."
A Jimmy Moody esetrõl néhány mondatban: A bérgyilkos, és egyben gengszter is az 1960-as években Londonban dolgozott. 1967-ben már elitélték egyszer testvérével, majd 1972-ben bekövetkezett szabadlábra helyezését követõen folytatta ezt a tevékenységet. A mester bérgyilkosság egyik mintaképe volt akkoriban. El tudta választani azt a fajta munkát a normális életbeli munkától, ettõl eltérõen puszta anyagi vágy vezérelte tettét. Az akkor hires Richardson banda ellen elkövetett merénylete tette igazán ismertté személyét. 1993-ig maradt szökésben, végül kivégezték. Halálát követõen számos, addig megoldatlan ügy is összekapcsolhatóvá vált vele, és megoldásra került.
Karakterükrõl:
1. Kifinomult viselkedés. Az elkövetõ, aki például maszkot visel, feltehetõen nagyon is tudatában van a bûnnel és annak következményeivel, vagy akár kapcsolódhat ez az alaposság bizonyos szintû tapasztalathoz is, például korábbi bûnügyeihez.
2. Professzionális mód jellege a fegyverhasználat, ami arra utal, hozzá tud férni fegyverekhez. Más kérdés: hogy honnan, kik által, milyenek a kapcsolatai?! Esetleg profi?
3. Közhiedelem, hogy ezek az elkövetõk áldozataikat távolból támadják meg, ezzel ellentétben azonban gyakran felfedik magukat célpontjaik elõtt, sõt, még üldözik is õket. Ezért fontosak a szemtanúk, tanúk, akik látják az esetet.
4. A bérgyilkos tapasztalt, felkészült és profi. (ezzel elentétben a ,,hõs" bérgyilkost, aki nem profi, személyes vágy, brutalitás és agresszivitás jellemzi, valamint a ,,bosszúállókat" a mások általi befolyásoltság, ráhatás - még ez sem tévesztendõ össze a nem bérgyilkossal, aki bérlés nélkül tesz valamit)
5. A profik (feltételezhetõen a valódi, szakmabeli bérgyilkosok):
- nagyon sikeresek, ritkán tévesztik el célpontjaikat, nem követnek el hibákat, vagy csak kevésbé
- nem hagynak szemtanúkat
- preciz munkát végeznek, munkájuk végeztével nincsenek szemtanúk a gyors távozásról
- leggyakoribb fegyver a lõfegyver, leginkább hangtompítós
- ahogy érkeznek, már távoznak is (valós az, hogy át tudnak ugrani gyorsan kerítéseket..stb, nagyobbakat ugranak, fürgén mozognak, ahogy láthatjuk a filmekben)
- kutatók feltételezése szerint: bûnügyi szakértelemmel rendelkezhetnek, vagy valamilyen szakmai tudással, nem gyakran jócskán erõs fizikumot igénylõ munkát végezhettek, amibe beletartozhat számos olyan terület, ahonnan ismerettségre tehet szert....
- ,,árnyékok"/,,szellem gyilkosok", tehát lehetetlen képet alkotni róluk, vagy csak nagyon nehezen
- némelyek olyan profizmussal végzik munkájukat, hogy az ezzel foglalkozóknak fel sem tûnik, nincs gyanú arra hogy pl: az áldozat nem természetes halált halt;
ilyen esetben, ahhoz, hogy kideritsenek mindent, mélyen kell kutatkodniuk.
- jók az összeköttetéseik, elegendõek információik
6. Mennyire egyeznek a valóságban a helyszínek azokkal, amiket a filmekben elénk tárnak? Filmekben találkozhattunk szabad térrel, tetõtérrel, lépcsõházzal, füstös szobákkal...stb. A valóságban nem gengszertlakásokon, füstös szobákban, bárokban zajlik, hanem leginkább tornyokból (pl: nagyobb rangú emberek esetében), járdákon, kint a szabadban, vagy egy séta közben.
7. Fokozatai: Szintekben kezdõtõl a mesterig: kezdõ, dilettáns, utazó és mester. A mester a profi, szakszerû és csak ritkán kapják el, általában ez esetben az ügyek megoldatlanok maradnak. Az újonc nem szakszerû, nem jó kivitelezésekben; a dilettáns kétségbeesetten vágyik valami után, ezért vetemedik erre (pl: pénz, egy kis hirnév); az utazó kapcsolatokkal rendelkezik és leginkább összeköttetésekkel, nem gyakran közel lakhat a célszemélyekhez igy információkat adhat át...stb.
8. Öltözék: Változó. Lehet aktuális hivatalos, üzleti, de hétköznapibb viselet is.
9. A karakter: A filmekben elõforduló jófiúként feltüntetett, vagy jó irányba megváltozott bérgyilkos karakter mennyire felel meg a valóságnak? Válhat jóvá? Lehet jó? A válasz erre valós esetben egy: nem. Nem jófiúk.
10. Szinoníma és érdekesség:
Szinoníma: fegyveres, orgyilkos, bérgyilkos, hóhér, bérelt fegyveres
Elnevezés: szellem gyilkos, árny, árnyék
Érdekesség: Szent Máté, az adószedõk védõszentje. A név szentségtelen, rossz használatban. Errõl alakítottak ki egy játékot. Elõforduló álnévként alkalmazzák a Máté/Matthew nevet, ami jelképezi, hogy megbízásért cserébe szerzõdést szednek be.